Stress, pinge ning ärevus on kõigile tuttavad terminid, mida kogeme aeg-ajalt kõik kas suuremal või väiksemal määral. Töötamine kodukontorist muudab kohati igapäevaelu keerulisemaks, mistõttu on erinevad pinged kiired kuhjuma. Märtsikuus otsustasime läbi viia vaimse tervise kuu ja nüüd jagame oma kollektiivi häid nippe, mis aitavad meil lõõgastuda, mõtteid korrastada ning paremini stressiolukorraga toime tulla.
Sport ja liikumine on nr 1!
Igasugune füüsiline aktiivsus ning treening on lihtne viis stressi leevendamiseks. Liikumine vabastab stressihormoone ja tekitab heaolutunde. Lisaks korrastab see mõtteid ning viib negatiivsed emotsioonid ära. Kui sead oma treeningule lisaks eesmärgi, näiteks otsustad täna joosta 5 kilomeetrit, siis tekib rahulolu ka eesmärgi saavutamisest.
Jõusaalis rassides või aktiivselt tennist mängides saad keha korralikult väsitada ja energiat kulutada, kuid piisab ka mõnusast jalutuskäigust või kergest võimlemisest, et keha õnnetundega laadida.
Veel on rahustav mõju
Vesi on kasulik ning vajalik meie organismile, kuid sellel on mõju ka meie vaimule. Kas oled tähele pannud, kuidas veekohin sind endasse haarab ja rahulikumaks muudab? Meie oleme! Soe dušš, ujumine ning vee ääres jalutamine – kõik, mis on veega seotud, on lõõgastav ning rahustava toimega.
Eestlane on õue rahvas
Olenemata sellest, et ilmad pole meil just alati kiita, naudime me väljas aja veetmist. Kindlasti aitab kaasa ka see, et meil on palju võimalusi kuhu minna – metsad, matka- ning terviserajad, rabad ja sood ning mõnusad pargid. Igasugune keskkonna vahetus teeb head. Looduses jalutades saad jälgida enda ümbrust, kuulata linnulaulu, lasta puudekohinal ning vaiksel tuuleiilil rahustavalt mõtteid korrastada ja oledki saanud jälle terve hulga häid emotsioone. Teadjamad soovitavad ka korilust – seenel või marjul käimine – see on tõeline nauding. Eriti, kui enda korjatust hiljem midagi maitsvat valmistada.
Kui sul on piisavalt vedanud, et omad aeda või rõdu, kus saab taimedega toimetada ning näpud mulda panna, siis proovi see kindlasti järele. Ka rohimine, lehtede riisumine ning muru niitmine ei tundu enam üldse nii tüütute töödena, kui suhtud nendesse kui teraapilistesse tegevustesse. See annab sulle hea võimaluse kas siis üksi olles mõtted mujale viia või just probleemidele oma peas nii kaua keskenduda ja nendes selgust luua, et suudad neile ka lahenduse leida. Ja muidugi ärme unusta taaskord rahulolu tunnet, mis tekib, kui haljastustöödega ühele poole saad ning oma kätetööd naudid.
Koristamine loob korda nii sind ümbritsevas keskkonnas kui mõtetes
Koristamine, kappide tühjendamine, garaaži korrastamine, auto puhastamine ning riiete sorteerimine pakuvad rahuldust ning samaaegselt loovad ka kergendustunde, et lased asjadel minna ning loobud kõigest, mis sind kinni hoiab. Ka teadlased väidavad, et korrastatus mõjub vaimsele tervisele hästi.
Meie lemmik kodune töö on nõude pesemine. See on mõnus tunnetuslik tegevus – soe vesi, hea nõudepesuvahendi lõhn ning säravpuhtad nõud teevad kohe meele rõõmsaks.
Keskendumist nõudvad tegevused
Mõttetöö on parim tegevus, kuidas mõtted eemale viia. Just nii! Sul on vaja ühte head tegevust, mis nõuab parasjagu keskendumist, et saad kogu oma tähelepanu 100% sellele suunata. Meie soovitame mandalate värvimist nii paberil kui internetis, käsitööd (heegeldamine, tikkimine, kudumine, õmblemine) või sudokude ning ristsõnade lahendamist.
Maitsev söök, väärt jook – keda ei teeks see õnnelikuks?
Hõrgud road teevad alati tuju paremaks. Ja olgem ausad, mõnikord mõistlikus koguses kiiduväärt alkoholi ei ole ka teps mitte halb plaan (NB! Sobib ainult täiskasvanutele). Hea toidu või joogi nautimisega me võtame enda jaoks aega ning premeerime nii oma keha kui vaimu. Kui siia komplekti lisada veel mõni hea film või muusika kuulamine, siis tunned kindlasti, kuidas pinged justkui iseenesest kaovad. Teinekord pakub naudingut ka uue ja keskmisest keerulisema retsepti katsetamine, mis vajab keskendumist ning enda oskuste proovile panemist.
Lõõgastumine ilmselgelt toimib!
Kõige olulisem on korralikult välja magamine, sest väsinuna muutuvad inimesed pahuramaks ning kõik tundub olevat palju hallimates toonides kui tegelikult on.
Tihti on heaks nipiks ka hingamine. Kui tunned, et kipud ärrituma või midagi viib sind endast välja, siis proovi keskenduda enda hingamisele. Selleks on mitmeid toredaid harjutusi. Kõige kergem viis, kuidas maha rahuneda: loed sisse hingates viieni, hoiad õhku sees lugedes viieni ja seejärel hingad rahulikul välja samuti viieni lugedes. Niimoodi võid teha kaks-kolm korda järjest.
Keha poputamine aitab ka stressi leevendamisele kaasa. Kui parasjagu massaaži või spaakeskusesse minna ei saa, tee üks mõnus kodune spaa- või saunaõhtu. Naudi keha ja meeli lõõgastavaid tegevusi ning lase endal lihtsalt puhata.
Veeda aega lähedaste ning lemmikloomadega
Sõprade ja perega koos olemine parandab enesetunnet, sest inimesed ei ole üksikuteks loodud. Me vajame seltskonda. Sageli aitavad teised sinu probleeme perspektiivi panna ning kõrvalseisja näeb asju teise nurga alt, mis võimaldab paremini probleemidega toime tulla. Isegi, kui keegi aidata ei suuda, on jagatud mure siiski pool muret.
Võiks öelda, et lapsed ning lemmikloomad on elu õied. Mõlemalt on võimalik saada tingimusteta armastust, hulganisti siirust, positiivsust ning rõõmu.
Proovi olla psühholoog iseendale
Mida see tähendab? Kui õpid ära tundma signaale, mis stressi tekitavad, siis oskad juba varakult nendega tegeleda ning koheselt mõelda välja midagi, mis sind õnnelikumaks teeks ning pingetel kuhjuda ei laseks. Õppida on hea varasema kogemuse põhjal – tuleta meelde, mis tekitas sulle stressi ning mõtle, kuidas oleks saanud seda olukorda vältida või testmoodi lahendada.
Iseendaga rääkimine on samuti hea viis, kuidas probleeme väiksemaks teha. Ehk kui saad murest kõva häälega rääkida, siis võid üllatuda, et enesele teadmata suudad mõnikord sellele ka vastuse leida ning mure ei tundugi enam nii suur.
Loodame, et leiad siit ka endale häid näpunäiteid ning mõtteid, mida katsetada.